Haber Detayı
13 Ağustos 2018 - Pazartesi 15:00
 
Üniversite Tercihlerinde Öğrencilere Tüyolar
2018 yılı üniversite tercihleri devam ederken, kıymetli öğrenci takipçilerimiz için önemli tüyoların yer aldığı, Ajans Kemalpaşa olarak Rehber Öğretmen Yılmaz GEDİKLİ ile gerçekleştirdiğimiz röportaj yayında.
EĞİTİM Haberi
Üniversite Tercihlerinde Öğrencilere Tüyolar

Ajans Kemalpaşa olarak Kemalpaşa Final Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni Yılmaz Gedikli’nin yanındayız. Üniversite tercihleri esnasında kendisiyle üniversite tercihleri hakkında bir röportaj talep ettik. Kendisi de sağolsun bizi kırmadı. Hocam çok teşekkür ederiz.

 Teşekkür ediyorum. Hoşgeldiniz. Sizin için de Kemalpaşa için de hayırlı olsun ajansımız. Öncelikli olarak çok önemli bir konu. Öğrencilerin kırk yıl geleceğini ilgilendiren bir meslek seçiminde, tercih seçiminde öğrencilerimizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz. Tercih süresi 7 Ağustos tarihi itibariyle başladı, 14 Ağustos saat 24:00’e kadar devam edecektir. Bu tarihler arasında tercihlerini girip, tercihlerini değiştirip, ekleme ve çıkarma yapabilirler.

 

Kemalpaşa’mızda bu sene başarı durumu nasıl?

Türkiye geneli ile karşılaştırma yaptığımız zaman Kemalpaşa’daki başarı oranı geçmiş yıllara nazaran birazcık daha düşük. Fakat potansiyel olarak baktığımızda, mesleki kazanımlar olarak baktığımızda çok da geride değil.

 

Gençlerin mutlaka akıllarında en büyük soru işareti gelecek kaygısı ve seçecekleri meslekler. Bir uzman gözüyle popüler meslekler olarak gençlere tavsiye edebileceğiniz bölümler var mı?

Tabii ki. Fakat gençlere meslekler tavsiye etmeden önce, 16 yıldır gençlere hep şunu anlatıyoruz. Meslekler insanların kişiliğiyle özleşmeli, birleşmeli. Nasıl ki gündelik hayatta elbiselerinizi, yiyeceğiniz yemeği, giyeceğiniz giyeceğinizi seçiyorsanız, meslek seçiminde de fiziksel koşullarınızı, zihinsel koşullarınızı belirlemeniz gerekiyor. Gelecek için önemli olan bir meslek sizin kişiliğinize uymuyorsa bunun bir önemi olmayacaktır. Şöyle bir örnek verelim. Siz çok içine kapanık birisinizdir, insanlarla iletişim kurmayı sevmiyorsunuzdur, siz daha çok büro sisteminde çalışmayı seviyorsunuzdur, bundan dolayı sırf puanınız yetiyor diye kalkıp tıpı tercih edemezsiniz. Tercih etmeniz gereken bölüm eğer sayısalcıysanız mimarlık olabilir. Dolayısıyla bu dönemde öğrenciler meslek seçiminde tabii ki uzmanlara da soracak, kendi kişilik yapılarına, maddi ve manevi yapılarına da soracak. Yine de hocam Türkiye’de 5 yıl sonrası hangi bölümler bize hitap edebilir diye soruyorsanız, kişilik yapınızı da değerlendirdiğinizde; sözel öğrencileri için okul öncesi öğretmenliğinin, özel eğitimin, ilahiyatın, islami bilimlerin veya günümüzde gelişmekte olan ve hak ettiği yeri bulabilecek olan reklamcılık, halkla ilişkiler ve reklamcılığı tercih edebilirler. Sayısal öğrencileri ise şayet kamu değil özel sektörde çalışmayı da göz önüne alırsa tıp, beslenme ve diyetetik, uçak teknolojisi bölümleri ve mühendislik fakülteleri olabilir. Eşit ağırlıkta da yine öğrencilerin en çok talep ettiği, günümüzdeki en büyük eksikliklerden ve toplumun en çok ihtiyaç duyduğu alanlardan psikoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik ile siyaset bilimini tercih edebilirler.

 

Gençlere tercih yaparken dikkat etmeleri gerektiğini düşündüğünüz püf noktaları var mı?

Birincisi tercih yapacakları zaman, sınav sonuç belgelerini çok iyi okumaları lazım.

İki yıllık bölüm (önlisans) tercih yapacakken öğrenci başarı sırasını değil kesinlikle ve kesinlikle puanlama sütununu kullanması gerekiyor. Başarı sırası öğrencileri yanıltır.

Öğrenci tercih edeceği 4 yıllıklarda da başarı sırasına göre hareket etmeli.

Diğer önemli etmen ise hiçbir şekilde gitmeyeceği veya gidemeyeceği, sırf kazanayım herhangi bir üniversiteye gideyim mantığıyla tercih yapmasınlar. Çünkü ortaöğretim başarı puanı dediğimiz yani öğrencinin deyimiyle lise diploma puanının yarısı kazandığı an kesileceği için çocuğun bir sonraki sene ideali olan bölüme gitme şansı kalmıyor. Dolayısıyla lütfen tercihlerde gitmeyeceğimiz, gidemeyeceğimiz bölümü tercih etmeyelim.

 

Şu ana kadar yapılan tercihlerde gözlemleyebildiğiniz kadarıyla en çok tercih edilen bölümler hangileridir?

Şuan Kemalpaşa’da en çok rağbet gören bölümler; sayısal öğrencilerde üst düzey puana sahip öğrenciler genelde tıp; eşit ağırlık öğrencilerinde hukuk, psikolojik danışmanlık-rehberlik, sınıf öğretmenliği; sözel öğrencilerinde de özel eğitim öğretmenliği ile ilahiyat bölümleri ile büyük bir kısmı da iki yıllık bölümler. İki yıllık bölümlere çok fazla rağbet var Kemalpaşa’da.

 

Sizin de belirttiğiniz gibi Kemalpaşa’da iki yıllık bölümlere talep fazla. İki yıllık bölümler ara eleman yetiştiren bölümler olarak nitelendirilebilecek bölümler. İki yıllık bölümlerin çok fazla tercih edilmesiyle ileride istihdamda bir yığılma yaşanabilir mi?

Bu güzel soru için teşekkür ediyorum öncelikle. Kemalpaşa’da iki yıllık tercihler, yani önlisans tercihleri çok fazla. 14 yılım Kemalpaşa’da geçti. 14 yılda her yıl en az 1000 öğrenciyle karşılaşıyorum. Bin öğrencinin 600’ü iki yıllık bölümleri tercih ediyor. Birinci neden şu; Kemalpaşa’da çok büyük denebilecek meslek liseleri var, Mopak Meslek Lisesi, Lütfü Ürkmez Meslek Lisesi. Bunun dışında asıl önemli olan, öğrencilerin bilgi düzeyi fazla değil. Öğrenciler daha çok çevresinden, sosyal medyadan veya internet üzerinden kısmen de kendi yaptığı araştırmalarla bu bölümleri tercih ediyorlar. Bu bölümlerden en fazla tercih edilen herkesin istihdam sağlayabileceğini düşündüğü sağlıkla ilgili önlisans bölümleri. İlk ve acil yardım, anestezi, tıbbi laboratuvar teknikerliği, tıbbi görüntüleme teknikerliği, ameliyathane hizmetleri gibi bölümlerdir. Fakat Türkiye’de 206 üniversite olduğunu düşünürsek ve her üniversitede neredeyse bu bölümlerle karşılaştığımızı biliyoruz. Bundan dolayı da bu bölümlerdeki yığılma çok fazla. Yani öğrencilerin şu anki durumu değil, 2 veya 3 yıl sonrasını düşünmesi gerekiyor. Düşündüğümüzde de yığılmalar çok fazla olduğu için, istihdam biraz daha dar bir alana girecektir.

 

Kemalpaşa’mız çok sayıda fabrikasıyla büyük bir organize sanayi bölgesine sahip. Gençler tercih yaparken bunu göz önünde bulunduruyor olabilirler mi? Ya da bu durum gençler için bir artı olabilir mi? İki yıllık bölümler ara eleman yetiştiren bölümler dediğimiz için bu fabrikalarda iş bulma olasılıklarını düşünüyorlardır herhalde.

Tabii ki. Kemalpaşa’mızın organize sanayisinin çok büyük olması, gençlerin önlisans tercihleri yapmasında çok büyük bir etken. Özellikle makine gibi; inşaat sektörünün büyük olmasından dolayı inşaat teknikerliği, yapı ressamlığı, yapı denetim, elektrik elektronik, polimer teknolojisi gibi bölümlere rağbet var.

 

14 yıldır Kemalpaşa’da öğretmenlik yaptığınızı belirttiniz. Geçmişte bizim de rehber öğretmenimizdiniz. 14 yıllık dönemi değerlendirecek olursak yıllara göre Kemalpaşa’da başarı grafiği nasıl?

2004 yılında Kemalpaşa’da ilk dershanecilik hayatıma başladığım zaman, üniversiteyi kazanan öğrenci sayısı 200 kişide 35’ti. Geçtiğimiz 2017 yılına baktığımız zaman, Kemalpaşa’da üniversiteli olan öğrenci sayısı 300’den fazla. Nitelikli diyebileceğimiz bölümlerde, kendi kurumumdan 100’den fazla öğrenci var. Bu bize şunu gösteriyor; Kemalpaşa’da çok fazla bir ilerleme var, Kemalpaşa’daki öğrencilerimiz artık daha da bilinçli ve Kemalpaşa’nın insanı, öğrencisi artık bir yerlere gelmek istiyor. Rakamlara baktığımızda 35 kişiden 300’ü aşan kişi sayısını görüyoruz. Bu çok iyi bir sayı.

 

Üniversiteden mezun olarak Kemalpaşa’ya dönen, Kemalpaşa ekonomisine katkı sağlayan öğrencileriniz var mı?

Çok fazla var. Neden çok fazla var; Kemalpaşa’daki öğrenci buradaki eksikliğin ne olduğunu biliyor. Mesela siz Kemalpaşa’da ajansınızı kurarken, Kemalpaşa’nın buna ihtiyacını bilip bu yönde hareket ettiniz. Öğrenci de Kemalpaşa’dan çıkarken, diyelim ki endüstri mühendisi, inşaat mühendisi olmak istemiş, mimar olmak, öğretmen olmak istemiş. Bunları araştırdığımızda öğrencilerimizin 90’ı geri dönmüş. Etrafımıza baktığımız zaman; örneğin, en az 7 tane mimar var. Doktor olan öğrencilerimizden var. Mühendislik yapan öğrencilerimiz var. Yani Kemalpaşa’ya dönüp, Kemalpaşa’ya hizmet eden öğrencilerimizi çok rahatlıkla görüyoruz. Kazanan öğrenci de olsa sonuçta Kemalpaşa’mız kazanmış olacak.

 

Kaynak: Editör: Kürşat Gürbüz
Etiketler: ajans, kemalpaşa, haber, izmir, son dakika, üniversite, tercih, eğitim
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı